Hyppää sisältöön
Pinnanalainen kuva Itämereltä jossa sukeltaja tutkii lampun avulla laivan hylyn ruoria


Katsaus tulevaan tilikauteen 2026

Suhtaudumme tulevaan tilikauteen varovaisen myönteisesti. Säätiön ympäristöhankkeet ovat saaneet hyvin rahoitusta suurista, monivuotisista EU-hankkeista. Vaikka yleinen taloustilanne on vaikuttanut ja vaikuttaa säätiön yritys- ja yksityisvarainhankintaan, suhtaudumme silti varainhankintaan orastavan optimistisesti. Varainhankinta ja sen tukeminen eri tiimeissä monin eri keinoin onkin vuoden 2026 keskeisin tehtävä. Samalla myös karsimme kuluja.

Vuonna 2026 toteutamme strategiaamme toista vuotta. Niin kutsuttuja suuria lippulaivahankkeita olemme käynnistäneet kolme ja todennäköisesti käynnistämme vuonna 2026 neljännen Puhdas Meriliikenne -hankekokonaisuuden.

Itämeren ja merten suojelu vaatii aikaa sekä poliittista ja oikea-aikaista vaikuttamista. Tiedostamme että lähialueillamme eduskuntavaalit lähestyvät (Ruotsi syksyllä 2026 ja Suomi huhtikuussa 2027). Haluamme nostaa esille eri poliittisilla foorumeilla meille tärkeissä ympäristö- ja meriasioissa sekä hakea näkyvyyttä säätiölle tärkeissä teemoissa kuten rehevöityminen, mereen päätyvät haitalliset aineet ja vihreä siirtymä.

Vahvistamme kansainvälistä vaikuttamista Alliance for the European Seas -verkostossa. Kansainvälisten kumppaneidemme kautta voimme tuoda parhaiksi havaittuja käytäntöjä Itämerelle ja saada laajempaa vaikuttavuutta myös esimerkiksi EU:ssa. Itämerta uhkaavat myös turvallisuusuhat, jotka saattavat laukaista ympäristökriisejä.

Seuraamme tarkasti Itämereen ja meriin liittyviä ajankohtaisia haasteita ja vaikutamme niihin missiomme mukaisesti.

Merten ja Itämeren suojelu edellyttää, että politiikka, markkinat ja valvonta ohjaavat samaan suuntaan: kuormitusta vähennetään, haitalliset päästöt estetään ja ilmastoratkaisut toteutetaan vesistöjä vahvistaen – ei heikentäen.

Lue seuraavaksi:

Haku