Hyppää sisältöön
Etusivu
Mitä teemme
Tapahtumat
Helsinki-päivän kokoelmakierrokset

Helsinki-päivän opastetut kokoelmakierrokset 12.6.

12.6.2026

klo 13.30–14.30 Helsinki-päivän kierros (ilmoittaudu)
klo 15.00–16.00 Helsinki-päivän kierros (ilmoittaudu)
klo 16.00-17.00 Avoimet ovet ja myyjäiset

lokaatio ikoni

John Nurmisen Säätiö, Pasilankatu 2, Helsinki

tilanne ikoni

Maksuton. Kierroksille vaaditaan ennakkoilmoittautuminen.

Tervetuloa tutustumaan uudistettuun perusnäyttelyymme merelliseen minimuseoomme. Pääset syventymään pohjolan kartan kiehtovaan historiaan, kuulemaan mielenkiintoisia tarinoita uuden laivataulukokoelmamme aluksista sekä kurkistamaan höyrylaiva Inkeri Nurmisen kapteeninsalonkiin. Kierrosten lopuksi on mahdollisuus tehdä merellisiä kirja- ja vaateostoksia. Voit tutustua näyttelyyn myös itsenäisesti osana myyjäisiä klo 16–17.

Otamme kierroksille rajallisen määrän osallistujia. Muistathan perua ilmoittautumisesi, jos et pääsekään osallistumaan tapahtumaan.

Ilmoittaudu
klo 13.30–14.30 kierrokselle
klo 15.00–16.00 kierrokselle

Opastukset järjestetään suomeksi. Tilamme ovat osittain esteettömät.  

Maalaus höyrylaiva s/s Marja-Liisasta merellä satamaa lähestymässä, etualalla aaltoilevaa vettä, poiju ja pieni vetovene, taustalla sillan siluetti ja rantarakennuksia, lämminsävyinen taivas ja lentäviä lokkeja.
S/S Marja-Liisa Nurminen nimettiin Matti Nurmisen vanhimman tyttären mukaan. Maalauksen on tehnyt useita Nurmisen laivoja ikuistanut Th. Norling vuonna 2005. Laiva koki kohtalonsa vuonna 1964 upottuaan Portugalin edustalla myrskyssä.

Haluatko pysyä kartalla Itämeren tilasta?

Tilaa uutiskirjeemme ja kuulet ensimmäisenä Itämeri-aiheisista tapahtumista, säätiön hankkeiden etenemisestä, merellisistä julkaisuista ja muista kiinnostavista sisällöistä.

Haku