Hyppää sisältöön
Etusivu
Mitä teemme
Itämeri-media
Naantalin Musiikkijuhlien merikonsertti kutsuu Itämeren äärelle

Naantalin Musiikkijuhlien merikonsertti kutsuu Itämeren äärelle

Vanhan Naantalin kivisen kirkkotornin osa kurkistaa tiheän, keväisen lehtimetsän lomasta, taustalla kirkas auringonvalo ja vaalea taivas.
Kuva: Erno Miettinen

Lisätietoja

John Nurmisen Säätiö ja Naantalin Musiikkijuhlat ovat aloittaneet pitkäkestoisen yhteistyön Itämeren pelastamiseksi. Tavoitteena on vahvistaa ihmisten yhteyttä Itämereen taiteen, kulttuurin ja jaettujen kokemusten avulla.

Naantalin Musiikkijuhlia vietetään 4.-13.6.2026 ja luvassa on 20 upeaa konserttia. Musiikkijuhlien perinteinen merikonsertti aaltoilee rajattomasti, kun lauluyhtye Rajaton tuo meriaiheisen ohjelmansa Naantalin kirkkoon. Luvassa on muistojen horisonttia halkovia kappaleita, joiden keinuvat rytmit ja lainehtivat harmoniat huokuvat merellistä kauneutta. Konsertin Itämeri-alkutervehdyksen tuovat kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä ja John Nurmisen Säätiön toimitusjohtaja Annamari Arrakoski-Engardt.

”Yhteistyössä Naantalin Musiikkijuhlien kanssa kiteytyy yhteinen tahtotilamme Itämeren kukoistavasta kulttuuriperinnöstä puhtaan meren äärellä. Paitsi konkreettisia merensuojelun tekoja ja poliittista, päätöksiin saakka ulottuvaa tahtotilaa, tarvitaan keinoja, joilla voimme vahvistaa ihmisten merisuhdetta. Haluammehan usein suojella sellaista, josta välitämme”, Arrakoski-Engardt toteaa.

John Nurmisen Säätiö perustettiin vuonna 1992, jotta rikas merellinen kulttuuriperintö ei katoaisi vaan säilyisi jälkipolville. Säätiö toteuttaa konkreettisia merensuojeluhankkeita yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa. Ympäristötyön ohella säätiö tuottaa uudenlaisia taiteen ja tieteen välisiä kohtaamisia sekä puhuttelevia sisältöjä.

”Tarvitsemme enemmän kohtaamisia ihmisten välille ja meren kanssa. Tätä yhteyttä, rakkautta ja lämpöä kotimertamme kohtaan, rakennamme ja vahvistamme tulevina vuosina yhdessä Naantalin Musiikkijuhlien kanssa”, Arrakoski-Engardt sanoo.

”Keskitymme yhteistyössä erityisesti ihmisten merisuhteen vahvistamiseen musiikin, taiteen ja yhteisöllisyyden vahvistamisen keinoin”, musiikkijuhlien toimitusjohtaja Emma Anttila komppaa.

Haluatko pysyä kartalla Itämeren tilasta?

Tilaa uutiskirjeemme ja kuulet ensimmäisenä Itämeri-aiheisista tapahtumista, säätiön hankkeiden etenemisestä, merellisistä julkaisuista ja muista kiinnostavista sisällöistä.

Lue seuraavaksi

Haku